Αρχική σελίδα » Εκδηλώσεις » Το Βρετανικό Δημοψήφισμα: Πιθανά Σενάρια και Συνέπειες

Το Βρετανικό Δημοψήφισμα: Πιθανά Σενάρια και Συνέπειες

Η εκδήλωση με θέμα το Βρετανικό Δημοψήφισμα διοργανώθηκε από το Ίδρυμα Konrad Adenauer, σε συνεργασία με το Ευρωπαϊκό Κέντρο Αριστείας Jean Monnet και τον Ελληνικό Σύλλογο Αποφοίτων του London School of Economics και πραγματοποιήθηκε στις 16 Μαΐου 2016 στο ξενοδοχείο Μεγάλη Βρεταννία.

Χαιρετισμό απηύθυναν η κα Susanna Vogt, Διευθύντρια της Αντιπροσωπείας του Ιδρύματος Konrad Adenauer στην Ελλάδα, ο Καθηγητής Γιάννης Βαληνάκης, Πρόεδρος του Ευρωπαϊκού Κέντρου Αριστείας Jean Monnet Πανεπιστημίου Αθηνών και ο κος Νίκος Σοφιανός, Πρόεδρος του Ελληνικού Συλλόγου Αποφοίτων London School of Economics.

Ομιλητές ήταν η κα Ντόρα Μπακογιάννη, Βουλευτής, πρώην Υπουργός, ο Καθηγητής Kevin Featherstone, Επικεφαλής του Ευρωπαϊκού Ινστιτούτου, Διευθυντής του Ελληνικού Παρατηρητηρίου, London School of Economics και ο κος Steven Blockmans, Senior Research Fellow, Centre for European Policy Studies. Τη συζήτηση συντόνισε ο δημοσιογράφος Νεκτάριος Νώτης.

Εδώ μπορείτε να βρείτε το Κείμενο Συμπερασμάτων που προέκυψαν από τη συζήτηση