Αρχική σελίδα » Εκπαιδευτικά Προγράμματα » Η Ευρωπαϊκή Διαχείριση του Μεταναστευτικού στην Ανατολική Μεσόγειο: Η ΕΕ, η Τουρκία και η Ελλάδα

To Ευρωπαϊκό Κέντρο Αριστείας Jean Monnet του Πανεπιστημίου Αθηνών διοργανώνει εκπαιδευτικό σεμινάριο με τίτλο «Η Ευρωπαϊκή Διαχείριση του Μεταναστευτικού στην Ανατολική Μεσόγειο: Η ΕΕ, η Τουρκία και η Ελλάδα» και προκηρύσσει:
Α) Μέχρι 30 υποτροφίες δωρεάν συμμετοχής, και
Β) Μέχρι 20 θέσεις συμμετεχόντων με δίδακτρα.

Το εκπαιδευτικό σεμινάριο εστιάζει στις μεταναστευτικές και προσφυγικές ροές προς την ΕΕ μέσω της Ανατολικής Μεσογείου και της Τουρκίας, και στις εξωτερικές διαστάσεις της Ευρωπαϊκής διαχείρισης της κρίσης από το 2015 μέχρι σήμερα.

Απευθύνεται σε φοιτητές, πτυχιούχους και ερευνητές ΑΕΙ και ΤΕΙ όλων των επιστημονικών κατευθύνσεων, σε σπουδαστές Στρατιωτικών, Αστυνομικών και Παραγωγικών Σχολών Λιμενικού Σώματος, και σε εκπροσώπους περιφερειακών ή τοπικών αρχών, ΜΚΟ και την Κοινωνία των Πολιτών.

Οι διαλέξεις του σεμιναρίου θα λαμβάνουν χώρα κάθε Δευτέρα και ώρες 16.00 έως 19.00 από τις 30 Οκτωβρίου 2017 ως τις 11 Δεκεμβρίου 2017Για την υποβολή υποψηφιοτήτων, είναι απαραίτητη η συμπλήρωση της Αίτησης Συμμετοχής και η ηλεκτρονική αποστολή της, συνοδευόμενη από Βιογραφικό Σημείωμα στη διεύθυνση jmcenter-athens[at]pspa.uoa[dot]gr μέχρι την Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2017.