Αρχική σελίδα » Προβολή νέων

10.02.2012

Νέα προκήρυξη για το εκπαιδευτικό πρόγραμμα ερευνητών στην Εξωτερική και Ευρωπαϊκή πολιτική

---| EΥΡΩΠΑΪΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΡΙΣΤΕΙΑΣ JEAN MONNET |---

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΡΕΥΝΗΤΩΝ
ΣΤΗΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ

(4η σειρά διεξαγωγής προγράμματος)
To Ευρωπαϊκό Κέντρο Αριστείας Jean Monnet του Πανεπιστημίου Αθηνών προκηρύσσει, στο πλαίσιο του Ερευνητικού Προγράμματος «Ευρωπαϊκή Διακυβέρνηση», 16 θέσεις Ερευνητών που θα συμμετάσχουν σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα διάρκειας ενός ακαδημαϊκού εξαμήνου.
Έναρξη προγράμματος: 15 Μαρτίου 2012.
Τέλος προγράμματος: 30 Ιουνίου 2012.

ΣΚΟΠΟΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Οι Ερευνητές που εντάσσονται στο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα Εξωτερικής και Ευρωπαϊκής Πολιτικής παρακολουθούν ένα 2ωρο σεμινάριο ανά δεκαπέντε ημέρες και συμμετέχουν, ανάλογα με τις γνώσεις και τυχόν εμπειρία τους, σε μία από τις εξής ερευνητικές ομάδες: 1) Ελληνική Εξωτερική και Ευρωπαϊκή Πολιτική και 2) Ευρωπαϊκή Διακυβέρνηση. Αναλυτικότερα, οι Ερευνητές που θα επιλεγούν για την κάθε ερευνητική ομάδα θα κληθούν:
1. Να παρακολουθούν ενεργά και ανελλιπώς ένα δίωρο σεμινάριο ανά δεκαπέντε ημέρες (συνήθως Δευτέρα και ώρα 15.00-17.00)
2. Να προετοιμάζουν τη συμμετοχή τους με τουλάχιστον 20ωρη μελέτη και έρευνα την εβδομάδα παρουσιάζοντας ανά δεκαπέντε ημέρες δείγματα προόδου πρωτότυπης έρευνας με συγγραφή και παρουσίαση σύντομων papers που θα αξιολογούνται
3. Να συμμετέχουν σε άλλες συναντήσεις ή δημόσιες εκδηλώσεις που τους υποδεικνύονται για συμπλήρωση των γνώσεών τους
4. Να υποβάλουν μια ερευνητική εργασία (9.000 λέξεων) ή να εξεταστούν σε τεστ πολλαπλών απαντήσεων στο τέλος της περιόδου
ΠΡΟΣΟΧΗ:
1. Λόγω του χρόνου που απαιτείται για την προετοιμασία προτιμώνται συνήθως οι μη εργαζόμενοι.
2. Όσοι επιλεγούν να συμμετάσχουν στο Πρόγραμμα αυτό απαλλάσσονται από την καταβολή των διδάκτρων (300 €).
3. Όσοι δεν επιλεγούν και καταταχθούν στους επιλαχόντες μπορούν να συμμετάσχουν στο Πρόγραμμα από την αρχή, εφόσον όμως καταβάλουν το ποσό των διδάκτρων (300 €) και μέχρι 4 ερευνητές κατά ανώτατο όριο σε κάθε Πρόγραμμα.

Οι ερευνητές Α΄ και Β΄:
-θα λαμβάνουν υλικό και καθοδήγηση για βασικές πηγές
-θα έχουν πρόσβαση σε ηλεκτρονική βάση, όπου συμπεριλαμβάνονται τα κυριότερα επιστημονικά περιοδικά
-θα έχουν πρόσβαση στη βιβλιοθήκη του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης του Πανεπιστημίου Αθηνών

Στο τέλος της εξάμηνης εκπαίδευσής τους, εφόσον ανταποκριθούν ικανοποιητικά στις υποχρεώσεις τους (βλ. παραπάνω 1 έως 4), οι Ερευνητές Α΄ και Β΄ λαμβάνουν Βεβαίωση Συμμετοχής στο Πρόγραμμα. Οι Ερευνητές που θα ολοκληρώσουν επιτυχώς την έρευνά τους ή την τελική εξέταση (τεστ πολλαπλών απαντήσεων), λαμβάνουν Πιστοποιητικό (Certificate).

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ

1. Διδακτορικό (για Ερευνητές Α΄) ή Μεταπτυχιακός Τίτλος Σπουδών (για Ερευνητές Β΄) σε συναφές επιστημονικό αντικείμενο (από αναγνωρισμένα ΑΕΙ) και καλή γνώση των διεθνών και ευρωπαϊκών θεμάτων
2. Πολύ καλή γνώση χρήσης του διαδικτύου για έρευνα (απαραίτητη η κατοχή φορητού ηλεκτρονικού υπολογιστή και η δυνατότητα σύνδεσης με το διαδίκτυο)
3. Πολύ καλή γνώση της αγγλικής γλώσσας. Θα συνεκτιμηθούν γνώσεις και άλλων γλωσσών
4. Ικανότητα ανταπόκρισης στις απαιτήσεις ενός Κέντρου Αριστείας

ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ

Την επιστημονική διεύθυνση του προγράμματος έχει ο Καθηγητής Γιάννης Βαληνάκης, Πρόεδρος του Κέντρου, ο οποίος πλαισιώνεται από ειδικευμένους διδάσκοντες και έμπειρους ερευνητές.

ΥΠΟΒΟΛΗ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΩΝ

Για την υποβολή υποψηφιοτήτων είναι απαραίτητη η συμπλήρωση της ειδικής Αίτησης Συμμετοχής και η ηλεκτρονική αποστολή της συνοδευόμενη από Βιογραφικό Σημείωμα στη διεύθυνση jmcenter-athens[at]pspa.uoa[dot]gr, το αργότερο μέχρι την Τετάρτη 29/2/2012 και ώρα 14.00 ακριβώς.

Για πληροφορίες, μπορείτε να επικοινωνείτε στα τηλέφωνα: 210 72 20 508 και 210 72 12 732, ώρες 13.00-15.00. Επίσης, μπορείτε να επισκεφθείτε το site το Κέντρου: http://www.jmc.pspa.uoa.gr/ .

ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ ΑΠΟ ΕΔΩ ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΤΗΣ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗΣ
ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ ΑΠΟ ΕΔΩ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΑΣ